Çelik konstrüksiyon bir yapının projelendirmesinde ilk aşama mimari projenin incelenmesi ile kolon, kiriş, stabilite-çapraz, merdiven ve projenin diğer önemli ana kalemlerinin belirlenmesidir. Belirlenen bu yerleşime göre aks düzlemi oluşturulur ve avan proje elde edilerek statik hesap buna göre yapılır.

Statik mühendis tarafından projenin ilgili şartnamelere göre statik analizi yapılır ve projede kullanılacak malzeme kesitleri, bağlantı detayları, cıvata vb. ebatları belirlenir.

Bu bilgiler doğrultusunda çelik proje üç boyutlu olarak oluşturulur. Projenin üç boyutlu programlarda oluşturulması esansında imalat ve montajda karşılaşılabilecek sorunlar tespit edilir ve daha tasarım aşamasında gerekli önlemler alınır. Yine bu aşamada imalat ve montaj açısından en anlaşılır en uygulanabilir ve en az zaman alacak yöntemler belirlenerek süre ve işçilik tasarrufu sağlanarak proje imalat ve montaj masrafları asgariye indirilir. Bir projenin uygulama süresinin bir ay kısaltılması inşa edilecek yapının bir ay önce faaliyete geçmesi demektir ki bir fabrikanın bir aylık üretimi göz önüne alınırsa bu ekonomik anlamda proje maliyetinin kendi kendini amorti etmesi anlamına gelir.

[divider scroll_text=”En Üst”]
[space height=”20″]

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın